Podpisując umowę kupna-sprzedaży nie ma znaczenia, czy została spisana odręcznie, czy wydrukowana z szablonu dostępnego w Internecie. Ważne jest, co się w niej znajduje i jakie dane zawiera. By mieć pewność co do prawidłowości zawartych w niej paragrafów, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie elementy powinna zawierać, by miała moc prawną.
Tytuł i data zawarcia umowy
Sporządzając umowę kupna-sprzedaży należy, w pierwszej kolejności na górze dokumentu zamieści tytuł, np.: „umowa kupna-sprzedaży samochodu”, „umowa sprzedaży pojazdu” itp. oraz datę zawarcia umowy. Określenie w umowie daty jest ważne nie tylko dla stron transakcji, ale również organów podatkowych.
Dane osoby sprzedającej i kupującej auto
Następnie w umowie kupna-sprzedaży musimy zawrzeć dane stron transakcji. Jeśli właścicieli jest kilku, należy wpisać dane wszystkich. Dane muszą pozwolić na dokładną identyfikację osób. Poza imionami i nazwiskami stron w umowie muszą znaleźć się: adres zameldowania, numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz PESEL. W przypadku, gdy właścicielem samochodu jest osoba prawna, w umowie powinny znaleźć się takie informacje jak: nazwa firmy i adres siedziby, NIP, REGON, KRS, oraz sąd rejonowy podmiotu. W tym miejscu warto ustalić, która ze stron jest sprzedającym, a która kupującym.
Opis przedmiotu transakcji
Umowa kupna-sprzedaży samochodu, jak sama nazwa wskazuje, powinna zawierać dane przedmiotu transakcji, w naszym przypadku dane sprzedawanego samochodu. Co zatem zawrzeć w umowie? Przede wszystkim takie informacje, jak:
- rodzaj pojazdu
- marka i model samochodu
- rok produkcji
- numer VIN
- numer rejestracyjny auta
- numer silnika
- aktualny przebieg pojazdu
- pojemność silnika
- kolor
Jeśli natomiast przedmiotem transakcji jest uszkodzony samochód, warto zawrzeć taką informację w umowie wraz z opisem uszkodzeń, by zabezpieczyć strony.
Cena pojazdu
Kolejną ważną informacją, która powinna znaleźć się w umowie, jest cena pojazdu. Odradzamy pomysły wpisania innej wartości niż rzeczywista, gdyż może to obrócić się przeciwko nam. Jeśli urząd skarbowy uzna, że cena w umowie jest zaniżona, rzeczoznawca dokona własnej wyceny i to od tej kwoty będziemy musieli zapłacić podatek PCC (2% wartości pojazdu). Ponadto w przypadku żądania zwrotu pieniędzy lub dochodzenia roszczeń, obowiązującą kwotą będzie ta w umowie. Dodatkowo w umowie powinna znaleźć się informacja o formie rozliczenia: gotówka czy przelew.
Dodatkowe informacje
W umowie warto zawrzeć informacje o dokumentach, które zostaną przekazane kupującemu. Jakie to mogą być dokumenty? Przede wszystkim karta pojazdu, dowód rejestracyjny, książka serwisowa, polisa ubezpieczeniowa, faktury za naprawy itp. Oprócz tego w umowie warto podać ilość przekazanych kluczyków i opon.
Dodatkowe klauzule
Niekiedy we wzorach umów można znaleźć dodatkowe klauzule, które wpisują strony transakcji, by zabezpieczyć swój interes. Warto dokładnie zapoznać się z tym paragrafem i być czujnym, by zażądać wykreślenia niekorzystnych zapisów takich jak np.: zrzeknięcie się praw do rękojmi, która chroni kupującego przed poważnymi wadami ukrytymi.
Podpisy
Ostatnim elementem umowy kupna-sprzedaży są podpisy. Bez nich umowa jest nieważna. Każdy egzemplarz umowy musi zostać podpisany przez wszystkie strony. Jeśli po którejś ze stron występuje więcej niż jedna osoba, każda z osób jest zobligowana do podpisania umowy, chyba że jedna z osób, posiada upoważnienie np. od współwłaściciela do podpisania w jej imieniu umowy. Ponadto należy dopilnować, by na każdej stronie umowy znalazły się parafki stron biorących udział w transakcji.
Nie jest ważne czy sprzedajesz samochód do auto skup Warszawa, komisu czy osobie prywatnej. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu jest niezbędne, by sprzedaż auta uznać za legalną. Dlatego też warto przyjrzeć się wcześniej zapisom umowy i dokonać właściwych zmian.
0 Komentarze